Zelo pogost pojav je, da se kupec ustraši nakupa nepremičnine obremenjene s hipoteko. Naj že kar na začetku omenim, da s pomočjo dobrega nepremičninskega posrednika ni nobenega rizika. Poenostavljeno povedano, hipoteka je le način zavarovanja sredstev, ki jih je npr. banka nekomu posodila. Dokler ta oseba oz. dolžnik teh sredstev ne vrne v celoti je njegova lastninska pravica omejena. Skratka, ne more samostojno soglašat s prenosom lastninske pravice oz. prodat nepremičnine, dokler ni dolg poplačan. Na primer: prodajam zemljišče obremenjeno s hipoteko in mi nepremičninski posrednik najde kupca. Naslednji korak je, da s strani banke dobim izračun neodplačanega dela dolga z vsemi obrestmi. Posrednik mi pripravi ustrezno prodajno pogodbo, kjer je navedeno kakšen znesek mora kupec poravnati banki in kakšen znesek ostane meni. Ko je dolg do banke poravnan banka izda izbrisno pobotnico oz. potrdilo o dokončnem plačilu hipoteke. Na podlagi tega, kupec izplača še preostali del kupnine. Med tem časom sem poravnal še davek na promet z nepremičninami (2% od pogodbene vrednosti), nato sem predal overjeno prodajno pogodbo s katero bo kupec na pristojnem ZK sodišču oddal predlog za vpis lastninske pravice na nepremičnini.
POZOR! V tem postopku se lahko kupec znajde v dokaj nevarnem položaju. Namreč, ko poravna neodplačani del hipoteke, bi lahko jaz bremen prosto nepremičnino prodal za polno ceno v svoj žep nekomu tretjemu. Zato se v takšnih primerih naredi zaznamba vrstnega reda v Zemljiški knjigi. Velja še enkrat opozoriti na pomembno vlogo nepremičninskega posrednika, ki nas je dolžan opozoriti na vse nevarnosti pri prometu z nepremičninami.
V kolikor imate podobno situacijo ali kakšen drug izziv povezan z vašo nepremičnino se obrnite na nas, z veseljem vam bomo pomagali.
Pozdravljeni,
Kupujem hišo na parceli. Dostop do nje poteka preko druge parcele,ki je obremenjena z več hipotekami. Dogovorjeno je predmet nakupa tudi druga parcela, na kateri pa hipoteke ostanejo. Zanima me, ali se s prepisom druge parcele na sina prenesejo tudi obveznosti hipotek. Imamo sicer informacije lastnikov nekaterih hipotek (katerih je baje vsaj 15), da bodo poskusili iztržiti čimvec za izbris le-teh. Ni mi povsem jasen potek izbrisa hipotek. Jasno mi je, da je treba upravičencem teh poplačati nek dolg, ki ga ustvaril nekdo že leta prej.
Vkolikor potrebujete detaljne podatke, mi prosim, sporočite.